Μουντιάλ 2022: Η Ελλάδα τη μοναδική έκπληξη στους αγώνες της Πέμπτης

366

Η Ελλάδα έκανε την έκπληξη αποσπώντας ισοπαλία 1-1 από την Ισπανία στη Γρανάδα στους αγώνες της πρεμιέρας, στα προκριματικά της ευρωπαϊκής ζώνης του Μουντιάλ 2022, αλλά στα υπόλοιπα παιχνίδια τα φαβορί νίκησαν.

Η Γερμανία παρά τη σημερινή αναστάτωση μετά το κρούσμα κορωνοϊού του Χόφμαν επικράτησε της Ισλανδίας με 3-0, καθώς προηγήθηκε 2-0 στα πρώτα 7 λεπτά.

Η Αγγλία δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στο Σαν Μαρίνο (5-0), με τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να δίνει χρόνο στο νέο «αίμα» και να δικαιώνεται από τα γκολ των Κάλβερτ-Λιούιν, Γουόρντ-Πράουζ και Γουότκινς.

Η Ιταλία έφτασε σε «επαγγελματική» νίκη με αντίπαλο τη Β. Ιρλανδία (2-0), τελειώνοντας το ματς πριν φτάσει στο ημίχρονο, ενώ Πολωνία έσωσε στο τέλος το βαθμό στην Ουγγαρία, με γκολ του Λεβαντόφσκι.

Στον όμιλο της Εθνικής ομάδας (2ος), η Σουηδία ξεκίνησε με δύσκολη νίκη (1-0) επί της Γεωργίας με 1-0, από ασίστ του Ιμπραΐμοβιτς, που επέστρεψε στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά από πέντε χρόνια και γκολ του Κλάεσον 35′.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

2ος Όμιλος

• Ισπανία-Ελλάδα 1-1 (33′ Μοράτα – 57′ πεν. Μπακασέτας)
  • Σουηδία-Γεωργία 1-0 (35′ Κλάεσον)

3ος όμιλος

• Βουλγαρία-Ελβετία  1-3 (46′ Ντεσπόντοφ – 7′ Εμπολό, 10′ Σεφέροβιτς, 13′ Σακίρι)
  • Ιταλία-Β. Ιρλανδία  2-0 (14′ Μπεράρντι, 39′ Φλορέντσι)

6ος όμιλος

• Ισραήλ-Δανία  0-2 (13′ Μπρέιθγουεϊτ, 67′ Βιντ)
  • Μολδαβία-Ν. Φερόε  1-1 (9′ Νικολαέσκου – 83′ Όλσεν)
  • Σκωτία-Αυστρία  2-2 (71′ Χάνλεϊ, 85′ ΜακΤζιν – 55′, 80′ Κάλαϊτζιτς)

9ος όμιλος

• Ανδόρα-Αλβανία  0-1 (41′ Λενιάνι)
  • Αγγλία-Σαν Μαρίνο  5-0 (14′ Γουόρντ-Πράουζ, 21′, 53′ Κάλβερτ-Λιούιν, 31′ Στέρλινγκ, 83′ Γουότκινς)
  • Ουγγαρία-Πολωνία  3-3 (6′ Ρ. Ζάλαϊ, 53′ Α. Ζάλαϊ, 78′ Ορμπάν – 60′ Πιάτεκ, 61′ Γιόζβιακ, 83′ Λεβαντόφακι)

10ος όμιλος

• Γερμανία-Ισλανδία  3-0 (3′ Γκορέτσκα, 7′ Χάβερτς, 56′ Γκιντογάν)
  • Λιχτενστάιν-Αρμενία  0-1 (83′ αυτ. Φρόμελτ)
  • Ρουμανία-Β. Μακεδονία  3-2 (28′ Τανάσε, 50′ Μιχάιλα, 86′ Χάτζι – 82′ Αντέμι, 83′ Τραϊκόφσκι)

Πηγή: naftemporiki.gr